logo

2022-11-03

W niedzielę 30 października, w Uniwersytet Jagielloński, odbyły się XXVI Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. W zawodach wystartowało 50 drużyn reprezentujących większość czołowych uczelni informatycznych w kraju, w tym aż 29 drużyn z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Fundacja Rozwoju Informatyki objęła wsparciem, ze środków pozyskanych na działalność edukacyjną od Huawei R&D Polska i Atende, zespoły Uniwersytetu Warszawskiego. Uniwersytet Warszawski reprezentowało oficjalnie w Mistrzostwach 9 trzyosobowych zespołów, a jeden zespół wystartował poza konkursem. Zwycięzcą tegorocznych zawodów zostali studenci z Uniwersytet Wrocławski rozwiązując 11 zadań z 13 przygotowanych przez organizatorów. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego – Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski, Tomasz Nowak – rozwiązali tyle samo zadań (10), co drużyny z miejsc 2- 6, ale z gorszym czasem, zdobywając srebrny medal. Na miejscach medalowych (brązy) znalazły się drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego:

UW3 (Piotr Blinowski, Jakub Dziura, Dominik Wawszczak), 8 zadań – tyle samo co zespoły z pozycji 7 - 10, 10 miejsce;

UW2 (Kacper Kluk, Rafał Łyżwa, Antoni Wiśniewski), 7 zadań, tyle samo co zespoły z pozycji 11 – 20, 11 miejsce.

Po 7 zadań rozwiązały jeszcze dwa zespoły z Uniwersytetu Warszawskiego w składach: Jan Kwiatkowski, Marek Skiba, Michał Staniewski oraz Juliusz Korab-Karpowicz, Janusz Partyka, Kamil Zwierzchowski.

Pełny ranking Mistrzostw jest dostępny na stronie https://amppz.tcs.uj.edu.pl/ranking/.

W dniach 6-11 listopada 2022 roku, w Dhaka w Bangladesz, odbędą się przesunięte z roku 2021 Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Uniwersytet Warszawski reprezentuje drużyna studentów w składzie: Dawid Jamka, Łukasz Kondraciuk i Konrad Paluszek. Przygotowując się do Finałów drużyna z UW wystartowała poza konkursem w Krakowie i uzyskała najlepszy wynik wśród wszystkich drużyn tam startujących – 11 zadań i lepszy czas od zwycięzców. Trzymajmy za nich kciuki, za ich występ w Dhaka w przyszłym tygodniu.

Warte podkreślenia jest, że Fundacja realizując swoje statutowe cele od lat wspiera przygotowania drużyn z Uniwersytetu Warszawskiego do zawodów w programowaniu zespołowym, zarówno pomagając organizować treningi, jak i same wyjazdy na zawody.