logo

2019-05-04

W czwartek 4 kwietnia 2019 roku, w Porto, rozegrano  Finałay 43. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym.

W zawodach wystartowało 135 drużyn reprezentujących najlepsze uczelnie z programem informatyki z całego świata. Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych, w których wzięło udział 52709 studentów z 3232 uczelni ze 110 krajów z 6 kontynentów. Polskę w Finałach reprezentowały dwa zespoły:

 Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki – Jakub Boguta, Konrad Paluszek, Mateusz Radecki

oraz

Uniwersytet Wrocławski, Wydział Matematyki i Informatyki – Anadi Agrawal, Michał Górniak, Jarosław Kwiecień.

Obie drużyny spisały się znakomicie. Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli jeden z czterech złotych medali, zajmując czwarte miejsce z 8 rozwiązanymi zadaniami (na 11 przygotowanych przez organizatorów), co dało im też tytuł Mistrzów Europy. Wrocławiacy również rozwiązali 8 zadań, ale w gorszym czasie, i zajęli szóste miejsce, zdobywając medal srebrny.

Mistrzem świata w roku 2019 została drużyna z Uniwersytetu Moskiewskiego (10 rozwiązanych zadań), przed MIT i Uniwersytetem Tokijskim (po 9 rozwiązanych zadań). Pełne wyniki zawodów można znaleźć na stronie https://icpc.baylor.edu/worldfinals/results.

Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego zrobiła wspaniały prezent profesorowi Janowi Madeyowi, który po raz 25-ty z rzędu poprowadził do sukcesu w zawodach finałowych  zespół z naszej uczelni.

Sukces, który odniosła nasza drużyna jest przede wszystkim wynikiem wiedzy, umiejętności oraz  tytanicznej pracy  jej członków. Jednak w procesie przygotowań do udziału w Finałach niezwykle cenna okazała się pomoc byłych naszych złotych medalistów – Wojciecha Nadary, Marcina Smulewicza i Marka Sokołowskiego. W organizacji przygotowań do Finałów, jak i w samym wyjeździe do Porto, zespół otrzymał wielkie wsparcie od władz Wydziału i Uczelni oraz dobrodziejów – firmy Atende S.A. i PKO Banku Polskiego.

Wielce pomocny okazał się też projekt „Mistrzowie Algorytmiki 2018”, prowadzony w ramach programu MNiSW – „Najlepsi z najlepszych 3.0”.

Wielkie gratulacje dla złotych medalistów.